با ازدواج اسان و کم کردن هزینه های آتلیه عروس و فیلمبرداری عروسی می توانیم زندگی را بهتر شروع کنیم.
ازدواج آسان
جولای 7, 2018
مادرزن سلام طبق گفته آتلیه عروس پوپک یکی از رسوم ازدواج ایرانی است.
مادر زن سلام چیست؟
جولای 9, 2018

رسم خلعتی

رسم خلعتی عروس از از رسم های قدیم ایرانی است که در آن هدایایی به خانواده دادماد داده می شود.

رسم خلعتی یکی از رسوم قدیمی بین خانواده های ایرانی می باشد، در این رسم هدایایی از سمت خانواده عروس در روز پاتختی و گاها در مراسم حنابندون به خانواده داماد تقدیم می شود. البته باید بگویم که خانواده داماد هم در شب حنابندون به خانواده عروس خانم هدایایی اهدا می کنند و در مقابل آن خانواده عروس برای جبران هدایای رسم خلعتی را تقدیم خانواده داماد می کنند. امروزه به دلیل هزینه های زیاد مراسم عروسی از قبیل هزینه تالار عروسی، آتلیه عروسی، آرایشگاه، لباس عروس، تزیینات ماشین عروس و … که در لیست هزینه های عروسی قرار میگیرند، رسم خلعتی در خیلی ازخانواده ها از یاد رفته است. با این وجود بعضی خانواده ها همچنان پایبند به این گونه رسوم هستند، اگر شما هم از جمله کسانی هستید که به این رسوم اعتقاد دارید تا انتهای مقاله با همراه باشید تا در مورد رسم خلعتی و هدایای آن بیشتر بدانید.

هدایای رسم خلعتی

همانطور که گفتیم در رسم خلعتی هدایایی از سمت خانواده عروس به خانواده داماد تقدیم می شود، هدایای خلعتی بیشتر برای مادر و پدر شوهر، خواهر شوهر و همسرش، برادر شوهر و همسرش، مادربزرگ و پدر بزرگ شوهر، عمه و خاله شوهر می باشد. البته بعضی خانواده ها فقط به پدر و مادر و خواهر و برادر داماد هدیه اهدا می کند. این هدایا بیشتر شامل پارچه کت و شلوار برای پدر شوهر و پدر بزرگ، پارچه پیراهن برای برادر شوهر و داماد آنها، پارچه پیراهن مجلسی و چادر برای مادر شوهر و مادر بزرگ، روسری و شال برای خواهر شوهر، عمه، خاله و عروس می باشد. خانواده هایی هم هستند که با خرید طلا برای هدیه خلعتی هزینه زیادی را متحمل می شوند. البته به شما پیشنهاد می کنیم که در موقع خریدن هدایا سعی کنید که همه در یک سطح و قیمت باشند، تا سوء تفاهمی از این نظر به وجود نیاید که بین افراد تبعیض گذاشته شده است. البته با توجه به هزینه های زیاد عروسی مانند فیلمبرداری عروسی، مکان عروسی و پذیرایی و … بهتر است از هزینه کردن برای این رسوم قدیمی صرف نظر شود.

آتلیه عروس پوپک پیشنهاد میکند هدایای رسم خلعتی را به صورت زیبا کادو کنید.

تزیین هدایای رسم خلعتی

برای رسم خلعتی هدایایی در نظر گرفته می شود، بهتر است این هدایا قبل از این که به خانواده عروس و داماد تقدیم شوند به بهترین شکل تزیین شوند زیرا خیلی از افراد کادو کردن و تزیین کردن هدایا را نشانه ادب و احترام می دانند. برای تزیین هدایا، ایده های بسیار جالبی وجود دارد، شما می توانید بر حسب سلیقه و خلاقیت خود بهترین و شیک ترین تزیینات را انتخاب کنید. و در روز پاتختی و یا در مراسم حنابدون در حضور بقیه مهمان ها به خانواده عروس و یا خانواده داماد هدایای خود را تقدیم کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *