آتلیه فیلم برداری خوب می تواند لحظات شما را بهتر ثبت کند.
آتلیه فیلم برداری
ژوئن 28, 2018
استودیو فیلمبرداری پوپک تمام نکات مثبت یک آتلیه عروس خوب را دارد.
استودیو فیلمبرداری
ژوئن 30, 2018

فلسفه پاتختی

رسم پاتختی و شعرهای آن را در این پست بخوانید.

مراسم پاتختی چیست؟ یا پاتختی چیه؟ مراسم پاتختی از مجالسی است که بعد از برگزاری جشن عروسی برگزار می شود و در آن عروس خانم را بر صندلی می نشانند، و از زمان های قدیم بین اقوام مختلف ایرانی رسم پاتختی وجود داشته است اما نحوه برگزاری آن بین اقوام مختلف ممکن است متفاوت باشد. مثلا در گذشته مراسم پاتختی دو یا سه روز بعد از جشن عروسی برگزار می شد، اما امروزه فردای روز عروسی برگزار می شود. بنابراین عروس خانم ها علاوه بر جشن عروسی دغدغه مراسم پاتختی را نیز دارند به همین خاطر برای کم کردن نگرانی های خود سعی می کنند مراسم عروسی و پاتختی را به یک سالن آؤایشی بروند. از طرفی از آتلیه عروس خود می خواهند که برای فیلمبرداری این مراسم هم بیاید. فیلمبرداری عروسی علاوه بر فیلم گرفتن از مراسم عروسی از این مراسم هم فیلم هایی به یادگاری می گیرد.

نکاتی در مورد مراسم پاتختی

  • خانم ها میهمان های مراسم پاتختی هستند که اکثرا هم از اقوام نزدیک عروس و داماد می باشند و بعضی مواقع ممکن است بعضی افراد از آقایان نزدیک هم به این مراسم دعوت کنند.
  • یکی از رسوم مراسم پاتختی آوردن هدیه پاتختی می باشد که افراد بر حسب سلیقه خود هدیه هایی مانند پتو، بلوریجات، تابلو، ساعت و حتی پول نقد را به عروس خانم تقدیم می کنند، و این هدیه دادن در واقع نوعی کمک به آغاز زندگی مشترک عروس و داماد می باشد
  • یکی از سوالاتی که درذهن عروس و دامادها شکل می گیرد این است که مراسم پاتختی به عهده کیست ؟ برگزاری و مدیریت مراسم پاتختی بر عهده خانواده عروس می باشد و اصولا در منزل عروس و یا مادر عروس برگزار می گردد.
  • مدت زمان مراسم پاتختی 2 الی 3 ساعت می باشد که معمولا بعد از ظهر فردای عروسی برگزار می شود، برای پذیرایی این مجلس خانواده عروس اصولا از شیرینی و نوشیدنی مناسب فصل استفاده می کنند.

اکثر عروس و دامادهای آتلیه عروس پوپک، مراسم پاتختی را برگزار می کنند.

شعرهای پاتختی

  • در این مراسم شعرهایی از طرف دو خانوده خوانده می شود، شعرهای پاتختی شامل موارد زیر می باشد:
  • گل داریم لاله داریم عروس (20) ساله داریم
  • شاباش شاباش بزار رو لباش
  • “آی نعنا نعنا نعنا مادر عروس شد تنها” در جواب این شعر ” آی پونه پونه پونه یکی دیگه هست تو خونه” و یا “لک لک تو هوا زنگوله به پاشه / (نام عروس یا داماد) که برفت، (نام خواهر یا برادر ازدواج نکرده) به جاشه”
  • گل داریم چوری (جوجه) داریم عروس کوچولوی داریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *