رسم خلعتی عروس از از رسم های قدیم ایرانی است که در آن هدایایی به خانواده دادماد داده می شود.
رسم خلعتی
جولای 9, 2018
آتلیه عروسی پوپک عملیات فیلمبرداری عروسی را مذهبی انجام می دهد.
آتلیه مذهبی عروسی
جولای 10, 2018

مادر زن سلام چیست؟

مادرزن سلام طبق گفته آتلیه عروس پوپک یکی از رسوم ازدواج ایرانی است.

یکی از رسم های خانواده های ایرانی، رسم مادر زن سلام است، در این رسم قرار بر این است که آقا داماد صبح فردای روز عروسی به منظور تشکر از مادر عروس به خاطر دختر دسته گلش و به پاس تمام زحماتش به منزل خانواده عروس برود و هدیه ای به مادر زن خود تقدیم کند. در این مقاله در مورد آداب و رسوم ازدواج در ایران و از جمله مادر زن سلام صحبت خواهیم کرد.

آداب و رسوم ازدواج در ایران

آتلیه عروس پوپک در این مطلب قصد دارد از آداب و رسوم خانواده های ایرانی از مراسم خواستگاری تا مادر زن سلام صحبت کند.

– خواستگاری: اولین قدم برای ازدواج خواستگاری می باشد، خواستگاری فرصتی مناسبی برای آشنایی دختر و پسر و خانواده های هر دو طرف می باشد، اصولا به منظور آشنایی بیشتر خانواده ها، خواستگاری در چند جلسه برقرار می شود
– بله برون: بعد از این که خانواده ها و مخصوصا دختر و پسر در مراسم خواستگاری نتیجه مثبت خود را برای ازدواج اعلام کردند، نوبت به بله برون و یا همان محرم کردن دختر و پسر می رسد، در این مراسم اصولا خانواده دو طرف و بزرگ ترهای فامیل حضور دارند.
– مراسم عقد: بعد از محرم کردن پسر و دختر بنا به تمایل خانواده ها مراسم عقد برگزار می شود، این مراسم اصولا به عهده خانواده دختر می باشد، ولی گاهی هر دو خانواده به مشارکت هم مراسم عقد را برگزار می کنند.
– مراسم پاگشا: بعد از مراسم عقد خانواده داماد و خانواده عروس به ترتیب به منزل هم به عنوان رسم پاگشا دعوت می شوند و در این مراسم به عروس و داماد هدایایی تقدیم می شود.
– مراسم حنابندون: بعد از اتمام دوران عقد یا همان نامزدی عروس و داماد بعد از خریدن جهیزیه برای گرفتن مراسم عروسی آماده می شوند، شب قبل از عروسی مراسم حنابندون در منزل عروس برگزار می شود، این مراسم به عهده خانواده عروس می باشد و خانواده داماد سینی حنا و هدایای خود را به خانواده عروس تقدیم می کند.
– مراسم عروسی: مراسم عروسی از به یاد ماندنی ترین مراسم برای عروس و داماد می باشد، آنها برای برگزاری باشکوه این مراسم دغدغه انتخاب بهترین آتلیه عروس تهران یا شهر های دیگر، تزیین ماشین عروس، تالار شیک، لباس عروس و … را دارند، از آنجا که ممکن است بعضی خانواده ها تنها مراسم عروسی را برگزار کنند از این رو از آتلیه فیلمبرداری عروسی می خواهند که بهترین فیلم ها و عکس ها را از این شب به یاد ماندنی برای آنها تهیه کنند.
– مراسم پاتختی و مادر زن سلام: فردای صبح عروسی آقا داماد به منظود تشکر از مادر زن خود به منزل آنها می رود و هدیه ای به او تقدیم می کند که این مراسم مادر زن سلام نامیده می شود. مراسم پاتختی هم فردای روز عروسی در منزل عروس با حضور اقوام نزدیک برگزار می شود.

مدیه مراسم مادر زن سلام پیست؟ ان را در سایت آتلیه عروس پوپک بخوانید.

هدیه مادر زن سلام

خیلی از افراد می خواهند بدانند که چه هدیه ای برای مادر زن سلام باید خرید، اصولا برای مادر زن سلام رسم بر این است که طلا (سکه، انگشتر، النگو، گردنبند و…) هدیه می دهند، اما با توجه به وضعیت مالی آقا داماد هدایایی از قبیل پارچه، روسری، پیراهن و یا هرچیزی دیگری نیز می توان تقدیم به مادر عروس کرد. هدف از این گونه مراسم احترام گذاشتن و تشکر از زحمات مادر عروس می باشد. بنابراین لازم نیست که برای هدیه خریدن زیاد به خود سخت بگیرید. و بردن شیرینی و دسته گل در روز مادر زن سلام کفایت می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *